Licznik odwiedzin ministat liczniki.org












A A A

Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj"

Dnia 14.12.2012r. w sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 13 im. Jana III Sobieskiego w Rybniku uczniowie wraz z opiekunem panią Kariną Woryna zrealizowali happening pod tytułem  Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj”.

Happening miał na celu:

  1. Uświadomienie młodzieży, jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać na przejazdach kolejowych, kiedy nie stosujemy się do przepisów kolejowo-drogowych.
  2. Propagowanie wzorców prawidłowego zachowania się pieszych, kierowców oraz rowerzystów na przejazdach kolejowych.
  3. Uwrażliwienie na szczególne zagrożenia na przejazdach.
  4. Zapoznanie z zasadami obowiązującymi podczas przejazdu przez tory kolejowe.
  5. Uświadomienie młodzieży, do czego mogą doprowadzić „zabawy na torach”.

Do projektu Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj” zgłosiło się 10-ciu uczniów. Pierwszym krokiem było wykonanie potrzebnych rekwizytów w postaci samochodu, pociągu, torów kolejowych i rogatki kolejowej. Grupa wspólnie z opiekunem proponowała różne scenki do odegrania podczas happeningu. Po wybraniu najlepszych opracowano scenariusz i przystąpiono do prób. Do odgrywanych scenek przygotowano prezentację multimedialną pokazującą przedstawiane wydarzenia w rzeczywistości, z efektami dźwiękowymi podkreślającymi dramaturgię sytuacji. Równocześnie ogłoszono konkurs wśród młodzieży gimnazjalnej na najlepszy montaż fotograficzny  na temat niewłaściwych zachowań na torach. Z pośród złożonych prac wybrano trzy najlepsze a ich autorzy otrzymali nagrody w postaci kalendarzy, pendraiwów, kubków z nadrukiem ich pracy oraz dyplomów. Happening odbył się 14 grudnia 2012r. o godz. 11:45 w sali gimnastycznej naszego gimnazjum. W happeningu wzięli udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Młodzież na podstawie odegranych scenek mogła zobaczyć i przeżyć historie jakie mogą się zdarzyć każdemu z nas jeśli nie będziemy stosować się do przepisów ruchu kolejowo-drogowego, a zwłaszcza kiedy górę nad rozsądkiem weźmie pośpiech lub brawura. Przedstawiane sytuacje były odgrywane w dwojaki sposób: jako niewłaściwe zachowanie wraz z jego skutkami oraz postępowanie prawidłowe.

Młodzież zaangażowana w przygotowanie happeningu włożyła w niego wiele wysiłku i pracy. Projekt spotkał się z dużą aprobatą uczniów oraz nauczycieli.

 

Podstawowym rezultatem tego happeningu jest zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności podczas przejeżdżania czy przechodzenia przez przejazdy kolejowo-drogowe oraz niewłaściwych zachowań na torach.